S u m m e r    S c h o o l

"Algebraic Groups"

June 27th - July 15th, 2005

Göttingen




WEEK 1: June 27 - July 1


MONDAY
TUESDAY
WEDNESDAY
THURSDAY
FRIDAY
09:30
T. Schick
Loop groups and string topology I
Maximum
M.-F. Vigneras
Complex local Langlands Sitzungszimmer
A. Kresch
Flag varieties and Schubert calculus II
Sitzungszimmer
T. Schick
Loop groups and string topology II Maximum
T. Schick
Loop groups and string topology Sitzungszimmer
11:00
S. Shatz
Group SCHEMES Hörsaal 4
H. Behr
Buildings I Sitzungszimmer
U. Stuhler
Algebraic groups over complete local fields I
Sitzungszimmer
M.-F. Vigneras
p-adic and modulo p local Langlands correspondence in the non residual characteristic
Hörsaal 3
H. Behr
Buildings III
Sitzungszimmer
14:00
Kresch
Flag varieties and Schubert calculus I
Sitzungszimmer
S. Shatz
Group SCHEMES II
Sitzungszimmer
H. Behr
Buildings II
Sitzungszimmer
A. Kresch
Flag varieties and Schubert calculus III
Sitzungszimmer
U. Stuhler
Algebraic groups over complete local fields II
Sitzungszimmer



WEEK 2: July 4 - July 8


MONDAY
TUESDAY
WEDNESDAY
THURSDAY
FRIDAY
09:30
R. Takloo-Bighash
Automorphic forms on GSp(4)  I
Maximum
M.-F. Vigneras
The first steps of a p-adic and modulo p correspondence in the residual characteristic
Sitzungszimmer
R. Takloo-Bighash
Automorphic forms on GSp(4)  II
Sitzungszimmer
F. Bogomolov
Group cohomology II
Maximum
R. Takloo-Bighash
Automorphic forms on GSp(4)  III
Sitzungszimmer
11:00
R. Bielawski
Lie groups, hyperkaehler metrics and Nahm's equations I
Hörsaal 4
F. Bogomolov
Group cohomology I
Sitzungszimmer
R. Bielawski
Lie groups, hyperkaehler metrics and Nahm's equations II
Sitzungszimmer
A. Szenes
Group actions and tropical geometry IV
Hörsaal 3
R. Bielawski
Lie groups, hyperkaehler metrics and Nahm's equations  IV
Sitzungszimmer
14:00
A. Szenes
Group actions and tropical geometry I
Sitzungszimmer
A. Szenes
Group actions and tropical geometry II
Sitzungszimmer
A. Szenes
Group actions and tropical geometry III
Sitzungszimmer
R. Bielawski
Lie groups, hyperkaehler metrics and Nahm's equations III
Sitzungszimmer
---



WEEK 3: July 11 - July 13


MONDAY
TUESDAY
WEDNESDAY
09:30
U. Bunke
Analysis on symmetric spaces I
Maximum
U. Bunke
Analysis on symmetric spaces II
Sitzungszimmer
U. Bunke
Analysis on symmetric spaces III
Sitzungszimmer
11:00
Y. Tschinkel
Adeles and algebraic groups I
Hörsaal 4
Y. Tschinkel
Adeles and algebraic groups II
Sitzungszimmer
Y. Tschinkel
Adeles and algebraic groups III
Sitzungszimmer