Conference K-Theory, C*-Algebras and Index Theory
PROGRAM

Monday, Nov 1 Tuesday, Nov 2 Wednesday, Nov 3
Thursday, Nov 4 Friday, Nov 5
9:00 - 9:55
REGISTRATION
9:00 - 9:25 (Maximum)
Ulrich Haag
Central group extensions and rational injectivity of Kasparovs assembly map in low dimensions
9:00 - 9:25 (Hörsaal 2)
Piotr Ivankov
Noncommutative Generization of Gurevich homomorphism
9:00 - 9:25 (Maximum)
Aderemi Kuku
K-theory, cyclic Homology and Chern characters of some quantum groups
9:00 - 9:25 (Sitzungszimmer)
Igor M. Nikonov
Hochschild-Kostant-Rosenberg theorems for Hopf-cyclic homology
--- --- 9:00 - 9:25
Piotr M. Hajac
Serre-Swan Proof of Peter-Weyl-Galois Theorem
9:55 - 10:00
WELCOME
9:30 - 9:55 (Maximum)
Valerio Capraro
Product between ultrafilters and applications to Hyperlinear groups
9:30 - 9:55 (Hörsaal 2)
Alexander Felshtyn
Twisted Burnside-Frobenius theorem and groups with property R-infinity 
9:30 - 9:55
Andrey Ershov
A model of Twisted K-Theory related to bundles of finite order
9:30 - 9:55 (Maximum)
Vladimir Sharko
Non-commutative Geometry and Morse theory
9:30 - 9:55 (Sitzungszimmer)
Georgy Sharygin
Characteristic classes of simplicial manifolds and twisiting cochains
9:30 - 9:55
Jacobo Pejsachowicz
Topological invariants of bifurcation
10:00 - 10:50
Julia Kuznetsova
Automatic continuity of group representations and homomorphisms
10:00 - 10:25
David Kyed
Property (T) for quantum groups
10:00 -10:50
Yuri A. Kordyukov
Adiabatic spectral asymptotics on foliated manifolds
10:00 - 10:25 (Maximum)
Elmar Wagner
Residue formulas and Chern-Connes pairings for the Standard Podles Sphere
10:00 - 10:25 (Sitzungszimmer)
Ivo Dell'Ambrogio
The unitary symmetric monoidal model category of small C*-categories 
10:00 - 10:50
Stanislav Woronowicz
Schmuedgen commutation relation and quantum "ax+b"-group
10:50 -11:10
COFFEE
10:25 -11:00
COFFEE
10:50 -11:20
COFFEE
10:30 -11:00
COFFEE
10:50 - 11:10
COFFEE
11:10 - 12:00
Andreas Thom
Homotopy invariance in negative algebraic K-theory
11:00 -11:50
Alexey Parshin
Representations of nilpotent groups: from functional analysis to algebraic geometry
11:20 -12:10
Georges Skandalis
Foliation C*-algebras - construction and use
11:00 -11:50
Wolfgang Lück
On the Farrell-Jones Conjecture and its applications
11:10 - 12:00
Vladimir Manuilov
Some recent results on (non)(semi)invertibility of C*-algebra extensions
LUNCH BREAK Afternoon excursion LUNCH BREAK
14:00 - 14:50
Ralf Meyer
Equivariant embedding theorems and topological index maps
14:00 -14:50 (Hörsaal 3)
Alexander Ya. Helemskii
Metric versions of projectivity, injectivity and flatness for normed modules
14:00 -14:25
Paulo Carrillo Rouse
Twisted geometric cycles and twisted Baum-Connes map for foliations
14:00 - 14:50
Nicolae Teleman
The geometry of the signature operator
15:00 - 15:50
Anton Yu. Savin
Index problem in nonlocal elliptic theory (joint work of Anton Savin und Boris Sternin)
15:00 -15:50 (Hörsaal 3)
Siegfried Echterhoff
The structure of crossed products by proper actions
14:30 -14:55
Michael Frank
Orthogonality-preserving, C*-conformal and conformal module mappings on Hilbert C*-modules
15:00 -15:25
Thomas Schick
On Paul Baum's work "Tndex theory Beyond ellipticity"
15:50 - 16:15
COFFEE
15:50 - 16:20
COFFEE
15:00 - 15:30
COFFEE
16:15 - 16:40 (Maximum)
Alexei Pirkovskii
Some homological properties of algebras of smooth and holomorphic functions
16:15 - 16:40 (Sitzungszimmer)
Mart Abel
On a new construction in Algebraic K-Theory and open problems concerning it
16:20 - 16:45
Bram Mesland
Morphisms of spectral triples and smoothness in KK-theory

15:30 - 16:30 (GK-Kolloquium)
Dan Burghelea
Dynamics, Geometry and Topology
16:45 - 17:10 (Maximum)
Theodore Yu. Popelenksy
16:45 - 17:10 (Sitzungszimmer)
Bernhard Gramsch
Oka's pinciple for Fréchet operator algebras in the psyeudodifferential analysis
16:50 - 17:15 (Maximum)
Sergei Akbarov
Duality for Stein groups with algebraic conected component of identity
16:50 - 17:15 (Sitzungszimmer)
Magnus Goffeng
Analytic formulas for degrees of Hölder continuous mappings
16:30 - 17:15
COFFEE
17:15 - 17:40 (Maximum)
Malkhaz Bakuradze
Morava K-theory rings for finite groups
17:15 - 17:40 (Sitzungszimmer)
Martin Grensing
Smooth Kasparov modules and the Thom isomorphism
--- 17:15 - 18:15 (Mathematische Gesellschaft)
Alexander Mishchenko
Poincare duality and the signature formulae on manifolds

LOCATION: Maximum, Mathematisches Institut, Bunsenstr. 3-5, D-37073 Göttingen